RT Entropy - шаблон joomla Joomla
Je s námi kříž
 
Je s námi kříž
David Bělohradský

 

Něco málo o hře

   Činoherně-loutkové historické pojednání uvedené u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. A připomínající návštěvu císaře v českodubské johanitské komendě v roce 1357.

14. května tohoto roku uplynulo rovných 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV. Velkolepé výročí nejvýznamnějšího panovníka českých dějin si připomíná i český Dub, město, které je právem hrdé na to, že se Karel IV. osobně zapsal i do místní historie. Stalo se tak na podzim roku 1357, kdy byl johanitský klášter v tehdejší "Světlé" (dnešní Český Dub) poctěn převzácnou návštěvou - několik dní zde spolu se svojí družinou strávil samotný císař Karel IV. Návštěvu císaře iniciovali se vší pravděpodobností sami johanité. Důvod, který přivedl Karla IV. do Českého Dubu, není historicky doložen. Mohlo jít o pouhou čistě zdvořilostní návštěvu významného řádového domu - o dobovém významu českodubského kláštera v rámci české johanitské provincie nemůže být pochyb. Mohlo jít také o cílenou zastávku panovníka za účelem poznání zdejšího kraje, např. z důvodu seznámení se se strategií zdejšího systému zemských cest, jehož zásadní změnu nařídil Karel IV. svým mandátem o čtyři roky později. Jedním z důvodů Karlovy českodubské návštěvy mohlo být také zvažované povýšení zdejší trhové vsi na město. Historická jistota k takovému tvrzení sice chybí, nelze jej však ani vyloučit.

O aktu udělení městských práv Českému Dubu se nedochoval žádný přímý doklad a neexistují o něm ani žádné relevantní zprávy. Nelze jej proto datovat, ani ztotožnit s aktivitou žádného konkrétního panovníka. Jisté je pouze to, že Český Dub se poprvé objevuje ve spojení s městským statusem, v době zápisu již zjevně nějaký čas existujícím, v listině z roku 1373 (tj. Ke konci vlády Karla IV.). Vzhledem k uvedeným souvislostem je tedy možné, že císařova návštěva v Českém Dubu mohla opravdu souviset právě s udělením tohoto, pro vývoj lokality zcela zásadního privilegia.

 

 Něco málo o hře

  Činoherně-loutkové historické pojednání uvedené u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. A připomínající návštěvu císaře v českodubské johanitské komendě v roce 1357.

14. května tohoto roku uplynulo rovných 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV. Velkolepé výročí nejvýznamnějšího panovníka českých dějin si připomíná i Český Dub, město, které je právem hrdé na to, že se Karel IV. osobně zapsal i do místní historie. Stalo se tak na podzim roku 1357, kdy byl johanitský klášter v tehdejší "Světlé" (dnešní Český Dub) poctěn převzácnou návštěvou - několik dní zde spolu se svojí družinou strávil samotný císař Karel IV. Návštěvu císaře iniciovali se vší pravděpodobností sami johanité. Důvod, který přivedl Karla IV. do Českého Dubu, není historicky doložen. Mohlo jít o pouhou čistě zdvořilostní návštěvu významného řádového domu - o dobovém významu českodubského kláštera v rámci české johanitské provincie nemůže být pochyb. Mohlo jít také o cílenou zastávku panovníka za účelem poznání zdejšího kraje, např. z důvodu seznámení se se strategií zdejšího systému zemských cest, jehož zásadní změnu nařídil Karel IV. svým mandátem o čtyři roky později. Jedním z důvodů Karlovy českodubské návštěvy mohlo být také zvažované povýšení zdejší trhové vsi na město. Historická jistota k takovému tvrzení sice chybí, nelze jej však ani vyloučit.

O aktu udělení městských práv Českému Dubu se nedochoval žádný přímý doklad a neexistují o něm ani žádné relevantní zprávy. Nelze jej proto datovat, ani ztotožnit s aktivitou žádného konkrétního panovníka. Jisté je pouze to, že Český Dub se poprvé objevuje ve spojení s městským statusem, v době zápisu již zjevně nějaký čas existujícím, v listině z roku 1373 (tj. Ke konci vlády Karla IV.). Vzhledem k uvedeným souvislostem je tedy možné, že císařova návštěva v Českém Dubu mohla opravdu souviset právě s udělením  tohoto, pro vývoj lokality zcela zásadního privilegia.

 Premiéra

První uvedení hry se uskutečnilo 26. května 2016 od 20 hodin v kině v Českém Dubu.

 

 Obsazení

Karel IV.

Převor Hynek

Rytíř Ješek

Vítek

Markéta

Kateřina

Heroldi

 

Loutkovodič

 

Zvuk a světla

Nápověda

Návrh scény a kostýmů

Loutky

  

Václav Řídký

Pavel Porš

Jaromír Čemus

David Bartes

Věra Dufková

Dagmar Čemusová

Věra Dufková

Dagmar Čemusová

Kateřina Řídká

 

Helena Knoblochová

Martina Růžičková

David Bělohradský

Jiří Havelka, Jana Jáčová

 

 

 Galerie