RT Entropy - шаблон joomla Joomla
Bacha, pojištováci!
 
Bacha, pojišťováci!
Miroslav Oupic

 

Něco málo o hře

   V pohodovém městečku Klídek sídlí malá pobočka rodinné pojišťovny Šťovíček. Ta již dlouhá léta zaměstnává dvě zkušené pracovnice, které mají své staré, osvědčené metody, jak jednat s klienty. Idylka však jednoho dne nekompromisně skončí, když pobočku odkoupí nadnárodní společnost, která stávající personál neprodleně proškolí na nové, progresivní metody prodeje.

Tou dobou se do městečka náhodou dostane pan Zabloudil, kterému se rozbila navigace v autě. V budově zbrusu nové pojišťovny vidí svoji spásu, a tak se rozhodne, že ji navštíví a zeptá se na cestu. To ale vůbec netuší, co všechno jej na této pobočce čeká. Dokáže se vymanit ze spárů nadnárodně proškolených pojišťovacích profesionálů? Za jakou cenu?

 

 Něco málo o hře

  Když jsem v roce 2002 zakládala – společně s Marcelou Famfulovou, českodubský divadelní soubor Vojan, předpokládala jsem, že je ta „divadelní cesta“ strastiplná a je třeba překonávat celou řadu překážek. Každé takové snažení však vždy spělo k vysněnému cíli – odehranému představení a radosti, která se přenáší z jeviště do hlediště a naopak.

Nikdy se však nepřihodilo nic, co by takovým zásadním způsobem zasáhlo do našeho divadelního úsilí tak, jako tomu bylo nyní při přípravě hry Bacha, pojišťováci.

První uvedení hry bylo naplánováno na březen 2020. Ano – tušíte správně. Těsně před její premiérou byla kultuře vystavena covidová stopka. Odložili jsme tedy představení na říjen 2020. A protože jsme během uzávěry nemohli zkoušet, začínali jsme s přípravou odložené podzimní premiéry téměř „nanovo“. V říjnu došlo opět k omezení kultury a premiéru jsme tak znovu museli přesunout na jiný termín. Ani na jaře 2021 se kultuře nedařilo. Zvolili jsme tedy další přesun – a pevně věřili, že tentokrát nám ten podzim už vyjde.

V té dlouhé době vyplněné přesouváním, oprašováním a „znovuzkoušením“ se však přihodila i celá řada krásných věcí. Jedna z našich hereček se například v mezičase vdala a právě nyní – v období naší vytoužené podzimní premiéry, očekává narození prvního potomka. (Tímto moc děkujeme i Pavle Kvapilové za „záskok“…) Pevně věříme, že tentokrát už všechno dobře dopadne. ( A tím nemyslím jen tu naši premiéru…)

A co ještě dodat k samotné hře? Snad jen to, že přesto, že se divák ocitá ve světě financí a investic a na první pohled by se mohlo zdát, že jde prvoplánově „o peníze“, je možné Oupicovu hru vnímat i z jiného úhlu – jako satirickou sondu do světa manipulace a klamu. Je skutečně pravda, že to s vámi zprostředkovatelé rozličných služeb myslí dobře? Záleží těm, kteří nabízejí „výhodné smlouvy a nabídky“ opravdu na tom, aby byli jeho klienti spokojeni? „Nejvíc dokážeme ocenit věci, až když je ztratíme.“ Možná právě v téhle větě, která ve hře zazní z úst zkušené finanční poradkyně „ze staré školy“, je ukrytý další pomyslný vzkaz a poslání hry, která možná na první pohled působí jako jedna z mnoha nevýrazných a tuctových konverzační komedií s nádechem frašky. Kdo chce, může však i v ní číst a luštit vzkazy ukryté mezi řádky

 

Dagmar Čemusová

 Premiéra

První uvedení hry se uskutečnilo 19. listopadu 2021 od 19 hodin v Kulturním a spolkovém centru Česká Beseda v Českém Dubu.

 

 Obsazení

 

 

  

Dagmar Čemusová 

Věra Dufková

Pavla Kvapilová

Pavel Porš

Kateřina Řídká

Václav Řídký

 

 Galerie