RT Entropy - шаблон joomla Joomla
Šampioni

alt

Šampioni
George Feydeau  (Le Circuit, 1909), překlad: Michal Lázňovský     

       

Něco málo o hře                                                                     

Z rozsáhlého díla nejslavnějšího francouzského komediografa přelomu 19. a 20. století se u nás hraje řada titulů. Hra Šampióni z roku 1909 však byla ve Francii objevena teprve nedávno, a tak se v češtině představuje úplně poprvé! A nutno říct, že čas jí na kráse neubral, ba naopak. Vždyť vedle pařížského smyslu pro galantní dobrodružství se tu navíc objevuje v hlavní roli jedna z vášní moderního člověka: automobil. Ano, námětem revuální komedie Šampióni jsou automobilové závody. A stejně jako hnacím motorem závodních automobilů z roku 1900 jsou řvoucí a kouřící motory, tak hnacím motorem šampiónů za volantem je láska. Honba za láskou, za štěstím a za slávou…témata srozumitelná i dnes.

Jakpak bychom nerozuměli mladému a krásnému automechanikovi Štěpánovi, který se touží stát slavným závodníkem? A jakpak bychom nerozuměli záletnému boháči a výrobci automobilů Le Brisonovi, který prahne po Štěpánově půvabné snoubence Gabriele? A jakpak bychom neměli pochopení pro její tetinku – a kdoví, kdo je ta žena ve skutečnosti! – která přeje své schovance „jen to nejlepší“ a intrikuje tedy ve prospěch bohatého zpustlíka? A když se do rušného děje zapojí ještě konkurenční výrobce automobilů Citroen se svou rozkošnou, leč poněkud vypočítavou milenkou Faidrou a krátkozraký hrabě Chatel-Tarraut se svým starobylým zámkem pamatujícím dobu polosvěta s lokaji a čtyřspřežím, je z toho znamenitý koktejl komiky, lásky, překvapení a pařížského šarmu pod kapotou báječného divadelního stroje, chystajícího se dobýt nejedno lidské srdce.

Píše se rok 1900 – a vše se chystá na Velké závody!

 

 Něco málo o hře

Hru odehrávající se ve 30. letech 20 století jsme navíc „vyšperkovali“ českými písněmi z těchto časů. Vznikla tak vlastně malá zpěvohra, v níž zaznívají písně z hudební dílny Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a  Jana Wericha a dalších autorů – jako například Nebe na zemi, Šaty dělaj člověka, David a goliáš, Život je jen náhoda, Jen pro ten dnešní den, Slunečnice atd… 

Hudební podklady k těmto námi naživo zpívaným písním pro nás nahrálo jazzové seskupení RŮŽE MEZI TRNÍM řízené Janem Basistou Novotným a sestavené ze členů divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Autorská práva zastupuje občanské sdružení Dilia, divadelní a literární agentura, Krátkého 1, Praha 9

 

 Premiéra

První uvedení hry se uskutečnilo 9. listopadu  2007 od 19 hodin v kině  v Českém Dubu. 

 

 Obsazení

Štěpán, automechanik a závodník

Gabriela, jeho žena

Madam Grosbois, majitelka garáží

Chatell–Taraut, hrabě a odpůrce automobilismu

Le Brison, majitel továrny na auta

Citroen, baron a majitel závodních aut

Faidra, herečka a jeho přítelkyně

Manželka hlavního startéra

 

Nápověda

Zvuk a světla

Výroba dekorací

     

Václav  Řídký

Jana Pechancová

Renata  Kořínková nebo Věra Dufková

Pavel Porš

Josef  Želechovský

Pavel Pechanec

Dagmar Čemusová

Věra Dufková

 

Věra Dufková

Jakub Zelenka

Pavel Porš

 Galerie